Oleme sel aastal käed löönud Maailmakoristuspäeva meeskonnaga ning üheskoos paljude vabatahtlikega teeme prügist puhtaks Eesti kalmistud.

Miks me seda teeme?
Igal aastal jõuab Eesti kalmistutele sadu tuhandeid küünlaid. Eesti kultuuriruumis on aga kombeks, et tühjakspõlenud küünlatopsid koristab ära järgmine hauaplatsi külastaja. Lihtsalt mõnikord läheb kahe külastuse vahe väga pikaks ja nii jäävad pooltühjad või tühjad küünlatopsid kalmistule vedelema. Seal lennutab neid laiali tuul või korjavad ära linnud, kes soovivad süüa küünlatopsidesse jäänud vaha. Kõik, mis aga loodusesse lennutatud, jääb sinna sageli lihtsalt vedelema - teede äärtesse jne. Ning plastik (ega ka mitte klaas) ei lagune looduses. On kalmistuid, kus sellised tuule ja lindude poolt kokkulennutatud plastiktooted on lademetes moodustades prügimägesid.
Samasugune murekoht on prügi sorteerimine või õigemini sorteerimata jätmine, isegi kui sorteerimisvõimalus on olemas. Sageli visatakse kalmistul plastik kokku haljastusjäätmetega, kus see taas satub loodusesse vedelema. Plastiku hulka kuuluvad lisaks küünlatopsidele ka lillepotid, kunstlilled ja kilekotid, mille sees on haljastusjäätmed.
Seega me soovimegi teema rohkem avalikuks tuua, anda juhiseid prügi sorteerimiseks kalmistul, aga ka anda soovitusi viia kalmistule vähem plastikut. Praegu veel pole lõpuni põlevaid loodusele ohutuid ja samal ajal ilmastikukindlaid küünlaid olemas, seega mõneks ajaks ilmselt plastik jääb, kuid julgustame ka vähem küünlaid kasutama. Sageli ei ole vaja 4 või 8 küünalt, vaid piisab ühest.
Loe lähemalt siit: https://maailmakoristus.ee/kalmistu-koristused/