30.07.22
Kaugel Viimsi poolsaare tipus Rohuneeme külas on armas Rohuneeme kalmistu. Pisike kalmistu, mille südames asub väike heleroheline puidust kabel. Kabelis toimub iga kuu esimesel pühapäeval armulauaga jumalateenistus.
See kabel on ehitatud 2004. aastal vana hävitatud kabeli asemele.
Vanal kabelil on üllatav ja põnev ajalugu, mida ilmselt paljud kohalikudki ei tea. Nimelt toodi kirik tükkidena üle jää aastal 1922 Aegna saarelt, sest saarel oli vaja tegeleda kaitsetegevustega ning kogu saar muudeti suletud territooriumiks ning elanikud asutati samal aastal ümber Kräsuli saarele ja Viimsi poolsaarele. Viimsi Kalameeste Ühisuse juhatuse liige Julius Lambot andis Rohuneemel maatüki Aegna kabeli uuestipüstitamiseks ja kalmistu rajamiseks. Kabeli püstitamisel kahjuks algset ilusat ehispitsi enam ei taastatud. Rohuneeme külla toodud kirik hävitati 1944. aastal Nõukogude sõjaväe poolt.

Kalmistu on ümbritsetud kolmest küljest maakividest laotud müüriga. Hauatähistest on 20. sajandi I poolest säilinud 21 raudristi ja 9 kivist hauasammast.
Rohuneeme kabel-kiriku renoveerimistöid on toetanud kohalikud elanikud ning eriti suure töö on ära teinud Viimsi Keskkooli käsitööõpetaja ja Rohuneeme kalmistuvaht Sulev Ennomäe. Sulev taastas koos paarimehega vana kabeli tervikuna, uuesti tuli teha ka pingid, altar ja kantsel.
Viimsilane Laine Kleesment tagastas taastatud kirikule kella, mis on paigaldatud oma auväärsele kohale kellatornis. Seesama tornikell on ainus säilinud ese vanast kabelist.

Viimase 20 aasta jooksul on Rohuneeme kalmistule maetud üle 200 lahkunu. Hiljuti sai valmis 178 kohaga juurdeehitus, millest võiks piisata järgnevateks aastakümneteks. Kalmistu pinnas olevat jääajast pärit kivide tõttu päris raske ja mõne koha peal saab ainult meetri sügavusele kaevata. Kivise pinnase tõttu soovitatakse Rohuneemel just urnimatust.






Kalmistul on tuhamatuste alal ka ühishaud, kuhu valla eeskirjade kohaselt maetakse omasteta surnu tuhk. Selliseid juhtumeid praktikas siiani ei ole veel olnud.
2010. aastal korraldas Eesti Arhitektide Liit urnimüüri rajamiseks arhitektuurikonkursi, kuhu tähtajaks laekus 27 võistlustööd. Võidutöö kandis nime "KÄÄPAD", kuid projekt pole teostuseni jõudnud. Kolumbaariumeid ehk urnimüüre on Eestis väga vähe ning valmides oleks see Eesti üks suurimaid.
Rohuneeme kalmistu on väga ilus ja hoolitsetud viimne puhkepaik ning kui satute poolsaare tippu, tasub seal väike jalutuskäik teha.
*Pildid on tehtud hilisõhtul, ööl vastu 12.juulit - ehk täpselt 140 aastat Aegna kabeli sisseõnnistamisest*