Kalmistul jalutades võib nii mõnelgi hauaplatsil märgata meetrite kõrguseid dekoratiivseid puid või põõsaid. Tegelikult on kalmistu eeskirjas siiski selgelt välja toodud, millised puud ja põõsad kalmistukeskkonnas on keelatud sh. suurekasvulised puud ning juurevõsu ajavad taimed nagu harilik sirel, kitsenelas ja lumimari.

Ka omalt poolt soovitame kindlasti selle eeskirjaga enne haljastustöid tutvuda ning kindlasti kooskõlastada oma tegevus kalmistuvahiga, sest vale puu või põõsa istutamine võib palju kahju teha nii teile kuuluvale hauaplatsile, kui ka naaberplatsile. Samuti peab kalmistuvahiga kooskõlastama puude ja põõsaste eemaldamise.
Kalmistutel kasutamiseks sobivad hästi puude ja põõsaste kääbusvariandid ja suurematele hauaplatsidele leinapuud. Nende istutamisel tuleks kasutada juuretõkkekangast, et vältida juurte levikut hauaplatsil või istutusalas. Nii ei ole hiljem ebamugav teisi taimi istutada. Juuretõkkekangas pannakse ümber juurepalli ning istutatakse siis maa sisse. Kuna tegemist on vett ja õhku läbilaskva materjaliga, siis ei pea muretsema, et taim oleks ülekastetud või kärbuks.
Ilutaimede poole pealt soovitame hauaplatsile istutada püsikuid nagu näiteks õevane murtudsüda, bergeeniad, hostad ning sibullilled, tiarellid, kurerehad, tähtputked, mis taluvad varju. Korrektsema ja kaunima tulemuse saavutamiseks soovitame pigem ühe taime variatsioone istutada, kui mitmeid erinevaid.


Kokkuvõtteks soovitame eelistada looduslikku stiili ja kalmistul lähtuda põhimõttest, et vähem on parem. Kindlasti kooskõlastage haljastamine kalmistuvahiga. Suured taimed valige vastavalt kalmistueeskirjale ning eelistama peaks kääbuspuid ja -põõsaid. Teiste ilutaimede osas soovitame kasutada vähenõudlikke püsikuid.