Milline on usaldusväärne teenusettevõte?

Usaldusest

Isiklikust kogemusest erinevate teenuste ostmisel viimase nädala jooksul suisa kolmel korral sündis mõte kirjutada sellest, milline on usaldusväärne teenusettevõte ja kuidas veenduda, et tegemist on ausa ning arusaamatuste korral mitte peitu pugeva ettevõttega.

Nii lihtne on pakkuda internetis oma teenuseid, kuid kalmistute valdkonnas on veelgi lihtsam seda teha otse sündmuskohal ehk siis surnuaias. Paraku jõuab aga ka meieni aeg-ajalt infot selle kohta, kuidas probleemide ilmnemisel pole kellegagi enam suhelda. Tõtt-öelda eristuvadki terad sõkaldest enamasti konfliktisituatsioonis. Ning siis selgub teenuseosutaja tegelik headus. Nii kaua, kui probleeme pole, on konkurentsitihedas valdkonnas silmaga nähtav tulemus laias laastus alati ühesugune.

Ettevõtluses tuleb aga ikka ette paremaid ja halvemaid päevi ning pole välistatud, et mõnikord tekib näiteks paaripäevane viivitus riigile käibe- või sotsiaalmaksude tasumisel. Või tekivadki aeg-ajalt inimlikud vead kokkulepitud tööde tegemisel ja seetõttu arusaamatused klientidega. Seda kõike juhtub. Kuid oluline on nendel hetkedel võtta vastutus ning olla avalikult oma näoga kliendi ja üldsuse poole.

hauahooldus kalmistul, Gratitude Services töötaja Gerli Palgi
Gerli Palgi, Foto: Hannes Dreimanis

Meie oleme tegutsemise esimesest hetkest peale otsustanud, et kalmistutel toimuv vajab ausust ning läbipaistvust. Seetõttu räägime kitsaskohtadest palju ja oleme arvestanud, et meie vastutuse taga on meie kui eraisikute näod. Ning me näitame endid ja oma tegevusi suurima hea meelega. Kevadest on meie haljastus-hooldusspetsialistid kalmistutel nähtavad Gratitude Services logodega riietes, taskus visiitkaardid ning fotod kodulehel. Igasuguses teenuseäris tervikuna ostab ju klient usaldust ning meie valdkonnas veelgi enam. Lisaks soovime pakkuda hoopis südamerahu mitte lihtsalt müüa teenust. Kahjuks aga juhtub aeg-ajalt nii, et surnuaias tuleb juurde erariietes eraisik, kes pakub oma abi nii lihtsamate kui ka kergemate kalmistutööde tegemisel. Halvemal juhul on tal taskus ka visiitkaart mõne ettevõtte andmetega. Kui kõik läheb hästi, siis saab soovitud töö tehtud ning mõnel juhul isegi aastateks mure lahendatud. Kui aga vajamineva töö teeb vähese kogemusega inimene ja tasumine toimub kalmistul sularahas, võib juhtuda, et ehitatud piirded vajuvad laiali paari kuu pärast ja siis pole kuskilt oma õigust ning lahendust nõuda. Või saab hauaplatsi paekivipiire pestud survepesuriga, mis toob koheselt kaasa piirde lõhkumise. Südamerahu asemel saabub hoopis hingevalu.

Sestap paneme omalt poolt kirja mõned aspektid, millega arvestada, kui vajaminev teenus on kulukas ning nõuab suurema hulga säästude panustamist. Kõike ei saagi ise ära teha, sest pole kas vahendeid, oskuseid, aega või jõudu. Küll aga saab mõningate asjade vastu end kaitsta eeltööd tehes. Soovitame enne suuremate teenuste (mitte ainult surnuaiateenuste, vaid igasuguste teenuste) tellimist teha tegijatele taustakontrolli. Õnneks pakub internet selleks laialdaselt võimalusi.

Pööra tähelepanu järgmistele teemadele:

  • Kes selles ettevõttes töötavad?
  • Kas need inimesed on ka internetist ja sotsiaalmeediast leitavad?
  • Kas ettevõte esitab majandusaasta aruandeid tähtaegselt?
  • Kas ettevõte tasub riigimakse, tööjõumakse?
  • Kas ettevõte näitab oma käivet?
  • Kas ettevõte väljastab osutatud teenuste kohta arve?
  • Kas ettevõtte kohta tuleb välja negatiivset tagasisidet? Kas kliendid pigem soovitavad või pole ettevõttel sotsiaalmeedias isegi kohta, kuhu saaks tagasisidet kirjutada? Facebook selles mõttes kaitseb klienti, et ettevõte ei saa ära kustutada tema kohta jäetud tagasisidet – ei positiivset ega negatiivset. Kui aga ettevõte teab, et ka head pole midagi loota, siis saab ta kinni panna igasuguse kommenteerimise võimaluse.

Kui osad või kõik nendest küsimustest ei saa vastuseid, siis võib mõnel juhul tekkida vaidluse korral suluseis ning abi pole loota ei tarbijakaitseametist ega mujalt. Kui kõik on korrektne, siis muudel juhtudel on vaidluste korral tarbijale siiski abiks ehitusseadustik ja tarbijakaitseseadus ning hea ja kliendisõbralik ettevõte tunnistab oma vigu ja lahendab mured ilma riiklike instantside sekkumiseta. Turvalist (e-)ostlemist erinevate teenuste tellimisel!