Tuhandeid hauaplatse näinuna ning nende tervikrenoveerimisele mõelnuna, oleme kokku puutunud päris paljude erinevate, ent korduvate teemadega. Enamust neist on võimalik siiski ette näha juba hetkel, mil asutakse hauaplatsile uut ilmet andma.
Alustame hauaplatsi mõõtmetest. Eesti on õnnelik riik, meil on olemas kalmisturegister peaaegu digitaalsel kujul ca 110 kalmistul. Kuid aegade jooksul on terminid muutunud ning mõõdud erinevad kalmistuti palju. Kuskil on standardmõõt kirstu matmiseks 1,25m, teisel kalmistul jälle 1,5m. Oleme näinud registris kirjas 1-kohalisi platse, mille tegelikud mõõdud on hoopiski 4x5m. 1-kohaline võibki tähendada, et sinna on maetud 1 inimene ja plats on tegelikult suur, aga võib ka tähendada, et tegemist ongi tänapäevases standardmõõdus platsiga 1,25x2,5m.
Aga ka vastupidi - 4-kohalisi platse oleme leidnud samamoodi väga väikestena - sest aja jooksul on sinna inimesi peale maetud nii kirstuga kui urniga ja meil pole mõistlik kohale minna veoauto kastitäie liivaga. Hullem on muidugi vastupidi - kaasas on linnunokatäis liiva 1-kohalisele platsile, aga vaja läheks hoopis mitu tonni. Seetõttu me ka hoolduste ja renoveerimiste pakkumisel lähtume platsi tegelikust mõõdust mitte registriandmetest. Sest korrastada tuleb ju kogu plats mitte 1 koht. Ja on päris suur vahe, kas plats on 4m2 või 15m2.


Äärmiselt totter lugu on hauapiirete puhastamisega. Kui järele môelda, siis polegi midagi imelikku, aga kui oled olukorras, kus tahaks justkui oma lähedase hauaplatsi piirde ära puhastada ja siis selgub, et 1 külg platsist on naabri oma, hakkab tôde päevavalgele rulluma. Nimelt ei tohi ilma naabri loata piiret puhastada. Äkki talle just meeldib samblane piire ja on juba 3 aastat seda sinna kasvatanud?
Niisiis ongi hädas nii klient kui meie. 3 külge vôib ära puhastada, aga neljandat mitte. Tulemus on pehmelt öeldes veider. Aga sama veider oleks naabril järgmisel kalmistu külastamise ajal avastada, et tema lähedase hauaplatsil on üks külg ära puhastatud (kui keegi siiski otsustab salaja töö ära teha). Seega pole visuaalselt head lahendust kummalegi osapoolele. Ja kuigi inimesed üldiselt on lahked, ei ole sageli isegi vôimalik tuvastada, kellelt luba küsida. Õnneks mônikord siiski on ka 😊. Nii et isegi kui tekib ahvatlus mitte ehitada platsile neljast küljest piiret, (sest naabri oma toimib küll), soovitame seda siiski teha. On tulevikus lihtsam.
Samamoodi tulevikule mõeldes ei soovita me endiselt istutada hauplatsidele suuri puid või meiegipoolest hekki. Kui ühel heal päeval on kunagisest pisikesest roomavast kadakast või leherohkest hekist isu täis, on nende mõlema likvideerimine paras ettevõtmine, kus vaja juba rohkelt erivarustust. Ning kui endal jõudu või vahendeid pole, peab arvestama kopsaka summaga, mis läheb väljakaevamise teenuse tellimiseks. Seega on hauaplatsi kujundades vaja läbi mõelda väga palju erinevaid nüansse ning vaadata päris pikalt ette.


Pisut pikemalt ette mõeldes ei taha ka meie ühte-koma-teist kalmistutel teha. Kui soov on tellida vaid liivavahetust ja piire jääb puhastamata, teame juba eos, et me ise ei jää tulemusega rahule. Seega kui hindame ette tulemuse rahuldavaks (mitte heaks), loobume pigem tööst. Meie soov on, et kvaliteet teeks rõõmsaks nii meid kui meie kliente. Oleme isegi mõnikord ainult lilleistutamise tellimust täites mõelnud, kui halva mulje me endast jätame - logod selja peal ja jätame platsi riisumata. Või siis, kui pisut isegi riisume, aga mitte nii põhjalikult kui hoolduse ajal, jääb kõrvaltvaatajale ikka tunne, justkui teenust osutav ettevõte pakuks halba kvaliteeti. Ja seda me endale lubada ei taha.
Viimase teemana selgitus selle kohta, miks ei anna head tulemust olemaseolevale pinnasele liiva või graniitkillustiku lisamine. Tegelikult on vastus väga lihtne - toonid on erinevad. Isegi erinevates karjäärides on liiv erinevat värvi, rääkimata vana ja uue liiva segamisest. Seega, kui teame ette, et kuskil on vaja 2 koormat liiva, võtame selle ühest karjäärist (kuigi ahvatlus oleks võtta esimene koorem näiteks Tartust). Kui lisame platsile vaid paar kotitäit graniitkillustikku, ei jää tulemus samuti ilus, sest kogus on liiga väike, et vana toon ära katta. Samal põhjusel ei saa kasutada läbisegi vanu ja uusi piirdeelemente. Kui tuleb uus piire, siis otsast lõpuni uus. Vana piirde eemaldamisel ja puhastamisel on alati oht, et midagi on ajahambale jalgu jäänud ning murenenud ning läheb puhastamise käigus katki. Ühe tükikese asendamine uuega ei näe aga ühtlaselt ilus välja.
Et siis - kui uus, siis uus, kui puhastame, siis kõike. Ja soovitame alati madalakasvulisi taimi.