Kas me oleme paindumatud? Ehk miks ei saa hauaplatsi ehitustöid kellegagi kahasse teha

Aeg-ajalt jõuab meieni ikka mõni soov, kus inimesel endal juba valmisostetud mõni ehitusmaterjal ja soov, et me sellest ehitaks hauaplatsile piirded. Kuna renoveerimistööd on kulukad, soovitakse samamoodi mõnikord hoida kulusid kokku selle arvelt, et meie alustame tööd ja lõpetamine jääb kellelegi teisele. Teinekord on ka vastupidine soov - tellija on valmis ära tegema ettevalmistuse ning meie ehitame piirde ja viime uue pinnasetäite (liiv või graniitkillustik). Oleme paaril korral tulnud sellistele palvetele vastu, aga tegelikkuses tekib olukorrast rohkem probleeme kui kasu ja seda kõigile osapooltele. Toome järgnevalt välja, miks kellegagi kahasse tööde tegemine on keeruline:

  1. Kui ehitusmaterjali või mingid detailid (nt graniidist pink vmt) toob keegi teine, siis me ei tea kunagi, kui palju seda on, kas piisab, millest puudu tuleb või milliseid kinnitusvahendeid konkreetse materjali jaoks tarvis on. Me ei oska ootamatusteks valmis olla. Samamoodi me ei saa enda töid planeerida, kui sobilikud materjalid ei ole meile vajamineval päeval kohal.
  2. Kui on soov anda meile paigaldada nt mujalt tellitud hauakivi, siis me ei tea, kui suur see on, kui palju kaalub, kas olemas on aluskivi või millisest materjalist aluskivi on. Taas ei saa me planeerida logistikat ega ka seda, kas kivi mahub meile koos teiste ehitusmaterjalidega korraga autosse või peame spetsiaalselt mitu korda sõitma. Kõigil autodel ning kärudel on lubatud kandevõime ning peame terviktööd alati arvesse võtma (kui palju kaaluvad piirdekivid, mitu tonni läheb tarvis liiva jne jne). Hauakivi kaalust sõltub ka see, kui palju mehi peame konkreetse töö peale arvestama, paarisaja kilo tõstmine ei ole ühele inimesele jõukohane.
  3. Kui tellija vajab meilt vaid piirete ehitust ja soovib vana pinnase ise eemaldada, siis me ei oska juhendada, kui palju pinnast ikkagi peaks eemaldama. Läheme tavaliselt kohale, paneme platsile laserloodi ning siis selgub, millisest kohast on vaja eemaldada 5 cm ja millisest 25 cm. Kui anname ühtlase juhise eemaldada igalt poolt 8 cm, võib juhtuda, et oleme hiljem ise kohapeal hädas, sest mõnes kohas oleks pinnast vaja vastupidiselt täita, aga see on juba ära viidud.

Me tahame enda tehtud töö eest 100% vastutada, kuid tegevuste jagamisel võib juhtuda, et me ei saa tagada ülalkirjeldatud põhjustel sellist kvaliteeti, nagu soovime. Aga me oleme võtnud eesmärgiks olla Eesti kalmistutel kõige kvaliteetsem teenuseosutaja. Seega saatke teele oma päring ning tagame, et tulemus sobib kõigile osapooltele - kliendile, kalmistule ja meile.