Miks kasutada hauaplatside korrastamisel kellegi abi?

Kui me algselt tulime kalmistuhooldusteenuste platvormi ideega välja, mõeldes, et suurim kasu teenusest on klientidel, kes elavad surnuaiast kaugel või kellel tervis ei luba endal käia, on nüüdseks kogemusega lisandunud terve hulk põhjuseid, miks ikkagi kasutada hauaplatside hooldamisel teiste abi. Mõnes mõttes on seda ju kogu aeg tehtud, lihtsalt tööd jagatakse ära suguvõsas ning koordineeritakse omavahel, kes läheb ja mida vaja teha. Kurb tõde on aga ka see, et sageli selgub meie saadetud fotodelt, et need, kellele kohustus jäi, pole isegi aastaid kalmule jõudnud. Toome välja mõned tähelepanekud tulenevalt meie kogemusest:

1. Kui tõeliselt tunda vastutust, et hauaplatsid oleks kogu aeg korras, on seal vaja käia mitte 2 korda aastas, vaid minimaalselt iga kuu ja isegi teatud hooaegadel kord nädalas. Istutatud taimed vajavad kastmist, puudelt langeb kogu aeg oksi ja lehti, umbrohi trügib jonnaka järjekindlusega pinnasest välja. Rääkimata sõnajalgadest ning muudest kalmistule iseloomulikest taimedest, mida kevadise lehekorrastuse ajal pole nähagi, kuid mis juunikuuks on tekitanud sobivates kasvutingimustes kalmule džungli. Oleme isegi üllatusest suu ammuli jäänud, kui mõnda platsi külastame poolteist kuud hiljem ja olukord on tundmatuseni muutunud.

2. Kalmu korrastamine võtab aega ning vajab sobivaid tööriistu, mille kaasaskandmine pole kõigile jõukohane. Lisaks sellele, et alati on tarvis reha, on mõnikord vaja murukääre, oksakääre, kühvlit istutamiseks, anumat vee kandmiseks, kõblast, jne jne. Prügikotid on rasked, veekannud on rasked. Igaüks neid tassida ei jõuagi. Lisaks on kõigele eelpoolnimetatule soov mõnikord kaasa võtta istutamiseks lilled. Nimekirja kokku pannes jääb tunne, et vaja on vähemalt nelja kätt ja palju jõudu. Ja kuidas sellist varustust kaasas kanda liikudes ühistranspordiga? Loomulikult on kõik tehtav, aga kas poleks mugavam jätta kogu see tassimine ja töö kellegi teise hooleks ning käia kalmul vaid küünlaid süütamas ning mälestamas?

3. Inimeste vajadused on väga erinevad - korrastamist saab jagada ka nii, et mõnikord käid ise ja mõnikord keegi teine. Kui valutav selg ei luba lilli istutada või oksi lõigata, siis las selle töö teevad teised. Sina lähed siis, kui bussiajad sobivad, satud Eestisse, jalg pole enam kipsis või siis, kui süda ütleb, et NÜÜD. Aga siis tead, et kõik on korras ning vaja pole kaasa võtta tervet nimekirja töövahenditest.

4. Noortel on kogu aeg kiire. Kui veel arvestada fakti, et osad lähedased on maetud Saaremaale ja teised näiteks Ida-Eestisse, võib planeerida surnuaedadesse jõudmiseks terve päeva. Rääkimata kütusekulust ja sellest, et osadesse kohtadesse ei saa ühistranspordiga väga lähedalegi. Ehk siis, Sul on vaja, et kellelgi oleks auto. Ja see, kellel on, on sageli noor hõivatud laps või lapselaps. Kui kalmistulkäigule kuluv aeg ja raha kõik kokku arvutada, võib säästlikumaks osutuda teenuse tellimine, mis maksab sõltuvalt hauaplatsi suurusest 25-55 eurot. Kui Sa ise oled see hõivatud inimene, siis aitad vanavanematel tellida ning näitad neile fotosid tehtud tööst. Ja siis, kui endal tekib mingil hetkel võimalus minna, ikkagi ise minna. Üks ei välista teist.

5. Mõned hauaplatsid pole olude sunnil hoolitsevat kätt näinud aastaid. See ei tähenda, et inimesed ei hooli või neil süda ei valuta. Lihtsalt senini pole olnud võimalust seda nii praktilist vajadust lahendada. Elu on viinud Eestist välja ja kui mõnikord saab ka kalmistuvaht aidata, siis 5-st juhust neljal see nii ei ole. Näiteks Tartu või Põlva kalmistud ei paku mingit hooldusteenust. Mure lahendamiseks tuleb helistada päris mitmele kalmistuvahile (juhul, kui maetud asuvad erinevatel kalmistutel) ning siis võib vastus olla ikkagi selline, et ei saa. Gratitude Services aitab probleemi lahendada - teenindame Eestis kõiki kalmistuid, teenust saab mugavalt tellida internetist ja tasuda ka krediitkaardiga, kui Eestis enam pangakontot pole.

Meie käest küsitakse sageli, et kas on võimalik saada fotosid tehtud töödest. See on meie standardteenus - kõik tellijad saavad foto kalmust hetkel, mil sinna jõudsime ja peale korrastust ka. Ikka selleks, et süda oleks rahul ja et saaksite meid usaldada.