Hiljuti köitis meie tähelepanu hauaplats, mille pinnaseid eraldavaks materjaliks oli valitud must kile. Liivakiht, mis platsi kattis, oli väga õhuke ning samblast tugevalt läbi kasvanud. Sellest tulenevalt otsustasime jagada soovitusi pinnase vahetamise osas ning selgitada, millised on kalmistutel kasutatavate pinnakatte eraldamise materjalide kasutegurid ja milline neist kalmistukeskkonda paremini sobib.

Juhul kui hauaplatsi korrastusel on võimalik kasutada spetsiaalseid tööriistu ja masinaid (lehepuhurid, trimmerid jm), siis pinnast saab valida oma maitse järgi (liiv, killustik või tehismaterjalid). Loomulikult tuleb arvesse võtta kalmistu nõudeid, sest kõigile kalmistutel ei ole iga pinnakate lubatud. Hauaplatse, mida hooldatakse aga rehaga, soovitame pinnakatteks valida pigem liiva. Pinnase paksus (eriti liiva puhul) peaks olema vähemalt 8-10cm. Meie praktika näitab, et niimoodi säilib hauaplatsi kaunis välimus pikema aja jooksul.
Renoveerimisel näeme sageli hauaplatse, kus näiteks liiva või killustiku kogus on küll piisav, aga umbrohi on väga tugevalt läbikasvanud, muutes hooldamise väga aeganõudvaks ja tülikaks. Põhjuseks on uue pinnase lisamine vanale, ilma kihte eraldamata. Seega - kindlasti tuleks pinnakatte vahetamisel pinnasekihid spetsiaalse kangaga eraldada ja seda loomulikult kalmistukeskkonda sobiva materjaliga.

Kile on esmapilgul justkui kõige soodsam variant, kuid pikemas perspektiivis võivad kulud olla hoopiski suuremad. Kuna kile on ilmastikutingimuste osas tundlik, siis kipub see lagunema juba paari aasta jooksul. Lisaks tehakse kalmistul palju töid rehaga ja riisumise käigus saab kilekiht sageli kahjustada. Tulemusena hakkavad purunenud kohtadest pinnale tungima erinevate umbrohtude juured. Lisaks ei lase kile läbi vett ega õhku, see omakorda soodustab suurt niiskustaset armastavate samblikuliste kasvu. Kalmistutel kasutamine ei ole keelatud, aga meie seda ei soovita.

Geotekstiil ehk filterkangas on polüpropeenkiududest valmistatud vett ja õhku läbilaskev, väga vastupidav viltjas kangas. Seda materjali kasutatakse nii haljastuses kui teedeehituses pinnase tugevdamiseks, külmakaitseks ja umbrohu tõkestamiseks. Filterkangas eraldab üksteisest pinnasekihid ning ei lase umbrohul juurte ja risoomide abil pealmise pinnasekihi juurde pääseda. Geotekstiilil on suur roll ka pinnase vajumise vältimisel. Hauaplatside uuendamisel kasutame seda materjali igapäevaselt.
Seega saame oma kogemuse alusel öelda, et kindlasti peaksid pinnased olema eraldatud ja meie soovituseks oleks selleks kasutada geotekstiili. Nii püsib kaunis tulemus pikema aja vältel ja ka korrastustööd ei ole nii aega- ega pingutustnõudvad. Kui aga tunned, et ise ei jaksa või pole aega, küsi meie käest pakkumine ja me teeme ise hauaplatsi korda.