Soojadel suvepäevadel on mõnus teha toimetusi värskes õhus, kas siis askeldada aiamaal, rohida lillepeenart või siis korda teha lähedase hauaplats.
Jagame mõned soovitust, kuidas saate ka ise lihtsate koduste vahenditega hauaplatsi eest hästi hoolitseda.
- Hauaplatsile minnes võiks kaasas olla mahukas kott kõikide vajalike tööriistadega. Eriti praktiline on Ikea või Jyski suur kott, millega saab ka prügikonteinerisse kanda tekkivat leheprügi. Kott ei lähe katki, kannatab palju ja saab korduvalt kasutada. Kotis võiks kaasas olla: aiatöökindad, väike kühvel istutamiseks, suurem reha, korralik hari äärekivide puhastamiseks, oksakäärid suuremate oksade ja taimede kärpimiseks, mikrokiudlapp hauaplaadi/kivi puhastamiseks, suurem pudel või kanister vee toomiseks ning soovi korral küünal ja tikud. Väga hea kompaktne abimees, mis on suureks abiks liiva ja killustiku puhastamisel leheprügist, on väike kvaliteetne lehepuhur. Makita väikse lehepuhuri võib saada isegi alla 100€.
- Esmalt tuleks eemaldada umbrohi. Suuremad ja tugevamad taimed tuleks juurtega välja kaevata, väiksemad rohulibled saab käsitsi välja noppida. Kui umbrohtu on liiga palju ja rohimine liiga kaua aega võtab, tuleks kontrollida geotekstiili kvaliteeti ning vajadusel see ära vahetada. Geotekstiili vahetuse ajal tuleks kindlasti välja vahetada ka kogu pinnas, umbrohu probleem on mõneks ajaks kohe palju väiksem.
- Hauapiirete puhastamiseks soovitame sõltuvalt piirdematerjalist kas pehmemat või tugevamat harja. Graniidist ja lihvitud betoonist piirdeid saab pesta rohelise seebi ja veega ning hiljem üle töödelda poleerkettaga. Teisi materjale tohib puhastada tugevamate harjadega. Kui korra on piirded ära puhastatud, siis tuleks lasta neil kuivada, ainult nii näeb, kas kõikjalt sai korralikult puhtaks ning vajadusel tuleb puhastamist korrata. Soovitame piirded töödelda ka samblaseptikuga, aga selle pritsimisel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, sest see on keemia ja kahjustab hauaplatsil ning selle ümbruses kasvavaid taimi.
- Hauaplaadi ning hauakivide läikima löömiseks piisab mikrokiudlapist ja vähesest veest ning taas rohelisest seebist. Kindlasti ei tohiks kasutada ka kõige suurema mustuse korral terasharjasid, see kahjustab materjali ning muudab hauakivi ilmastikuoludele vastuvõtlikumaks. Tugevama mustuse korral aitab küll tugevam harjamine, aga seda ei tohi iga materjali puhul teha. Tähti saab värskendada kivivärviga, soovitame pehme aluse põlvede alla panna ja kaasa võtta erinevas suuruses pintsleid, nokitsemist jagub mitmeks tunniks. Kindlasti tasub pind enne korralikult ära töödelda/puhastada, et värv korralikult püsima jääks. Tähelepanu peab pöörama ka mikropragudele tähtede ümber ning nende olemasolul peab värvi konsistents olema piisavalt paks, et tähed laiali ei valguks ja üldmulje lohakaks ei jääks. Oleme isegi kuulnud, et kasutatakse markereid, kuid tulemus ei ole pikaajaline ning tuleks regulaarselt üle teha.
- Hauaplatside ehitamisel on alati oluline, milliseid materjale kasutatakse. Osad materjalid nõuavad rohkem hoolt ja vaeva ning teistega pole üldse muret. Näiteks ei soovita me hauaplatsi katta kõnniteeplaatidega. Need on küll visuaalselt ilusad, kuid vajuvad ruttu ning umbrohtu nende vahelt nokkida on keeruline. Õige materjalide valik tagab hilisema kergema hoolduse.
- Hauaplatsidele ei tasu istutada väga suuri puid ja põõsaid, sest aja möödudes võivad puujuured piirded paigast ära liigutada või hoopis lõhkuda. Samuti on suurte põõsaste alt keeruline kätte saada sügisel tekkivat leheprügi. Kalmistule sobivad suurepäraselt hostad, bergeeniad ning põõsastest soovitame madalakasvulisi elupuid ja pukspuid.
- Hooajalised lilled tuleks võimalusel istutada hauavaasi või mullaalale, nii püsib ülejäänud hauaplatsi pinnas kauem puhtamana. Suve teises pooles soovitame hauaplatsile silmailuks istutada krüsanteeme ja hiljem kanarbikke ja mätasharju.
- Kalmistutel on alati palju sääski ning mugavamaks töötamiseks soovitame kindlasti kasutada sääsetõrjevahendit, siiani üks parimaid on matkatarvete poest saadav Ben's Max. Loodulikud eeterlikud õlid on samuti abiks, ise saab kokku segada spreipudelisse tõrjevahendi sidrunheina-, tsitronella-, teepuu-, lavendli- ja rosmariiniõlist. Kuigi rohimistöid oleks praktilisem teha tumedate riietega, siis kuna sääskedele meelivad just mustad, tumesinised ja punased toonid, soovitame kalmistule minna heledates lohvakamates riietes.




Loodetavasti on meie soovitusest abi ning saite midagi uut ja kasulikku teada!
Oleme teile alati nõu ja jõuga abiks kõigis eelpoolt toodud punktides!
Gratitude Services meeskond