Kuidas ehitada pesubetoonist hauapiiret ning teostada liivavahetust?

Varasemalt kirjutasime sellest, millised elemendid kujundavad renoveerimise hinna. Sel korral kirjutame täpsemalt lahti, kuidas üks pesubetoonist hauapiirde ehitus koos pinnase vahetusega tegelikult käib.

Mõõtepostidega märgistatud hauaplats

Esimeses järjekorras tuleks selgeks teha, milliste mõõtmetega hauaplats tegelikult olema peaks, et vältida hilisemaid probleeme naaberhaua omaniku või kalmistuga. Palu kalmistuvahi abi hauaplatsi piiripostide paika panemiseks. Postide vahele on hea hiljem tõmmata nöör, et oleks lihtsam uue piirde jaoks vajaliku sügavusega süvend kaevata ja hiljem kivid paigutada.

Kui hauaplats on korralikult mõõdetud, tuleb eemaldada eelmised piirded (nende olemasolul). Piirde eemaldamisel peaks silmas pidama, mida on kasutatud piirde alusmaterjalina, et vältida kivide ära vajumist.

Vana hauapiirde toestamiseks kasutatud armeeritud betoon

Vanemate hauaplatside puhul võib kivide all olla peidus armeeritud betoon, mille eemaldamiseks on vaja tööriista metalli lõikamiseks. 

Tasapinna mõõtmine laserloodiga

Kui vana ehitusmaterjal on platsilt eemaldatud, algab tasapinna ettevalmistamine uue piirde ehitamiseks. Esmalt tuleb laserloodiga hauaplatsi igast nurgast välja mõõta tasapinna kõrgus, kuhu piiret hakatakse ehitama. Kuna tasapind peab kivide nihke vältimiseks sirge olema, siis on oluline vastavalt vajadusele pinnast kõrgemaks tõsta või vähemaks võtta. 

Nurgakivi loodimine

Eeldusel, et ettevalmistused on valmis, tuleks süvenditesse nüüd puistata kiht peenkillustikku. Alustama peaks kindlasti nurgast ning liikuma kivide paigutamisega järjest. Kivide üheduskohtade alla tuleb panna kiht tsementi ning pidevalt jälgida, et kivid oleksid ühel tasapinnal ning korralikult loodis. Õige mõõtmise korral saate kauni nelinurga ilma suuremate probleemideta.

Kindlasti peaks kivide nihke vältimiseks ühenduskohtadesse sisse lõikama avad, et paigaldada metallplaadid. Kui piire on valmis, tuleb ära tasandada hauaplats ning liigsed umbrohud eemaldada.

Uus hauapiire tasandatud ja puhastatud pinnasel
Sisselõige metallplaatide paigaldamiseks

Geotekstiili paigaldamisel tuleks jälgida, et kogu plats oleks kangaga korralikult kaetud ja servad kivi najale veidi püsti tõstetud. Kui pinnas on geotekstiiliga kaetud, tuleb kogu hauaplats katta liiva, killustiku või mõne muu sobiva materjaliga. 2.5x2.5m platsile läheb umbes 1 tonn liiva. Pärast pinnase korralikku tasandamist on veel veidi viimistlemist. 

Geotekstiiliga kaetud plats koos liivaga
Liivaga täielikult kaetud hauaplats

Kuna pesubetooni blokid ühendatakse lülidena, siis jäävad sinna ka hoolikal paigaldamisel vahed. Need saab ära täita silikooniga ja hiljem peale raputada varem kasutatud peenkillustikku, et vahed ei jääks nähtavad.

Vahede täitmine silikooniga
Silikooni katmine peenkillustikuga

Ja nii lihtne see ongi, nüüd jääb veel vaid ehitusprügi jäätmejaama viia :) Aega võtab selline protseduur olenevalt platsi suurusest 2 päeva. Aga lõpptulemus on kaunis!

Kui tunned, et sul puuduvad hauapiirde ehitamiseks vajalikud ressursid nagu aeg, tehnika või oskused, siis saada meile päring ning meie tagame, et kõik osapooled oleksid rahul.