Kuidas me oleme jõudnud ravimiärisse ehk enne ravimi tarvitamist palume tutvuda pakendi infolehega

Olles mitu aastat tegelenud hauaplatside hooldamise ja ka ehitamisega (renoveerimisega), saame kogu aeg aina kogenumaks. Ei ole üldse haruldane, et värskelt renoveeritud hauaplatsil kasvab juba paari kuu pärast umbrohi. Tunnistame ausalt, oleme ka ise olnud vaatepildist šokis, sest geotekstiil on ju paigaldatud ja kõik peaks olema justkui korras. 98% juhtudest ongi geotekstiiliga kõik korras, aga aina enam saab selgeks, et värskelt vahetatud pinnase umbrohuvabana püsimine sõltub sellest, mis toimub hauaplatsi ümbruses. Kunagi arvasime ise ka võhikutena, et liivavahetus peaks tagama järgmised 4-5 aastat muretut suhtumist, aga tõsiasi on see, et nii see ei ole. Nii, nagu enda tervise eest tuleb hoolt kanda või isegi tuttuue autoga regulaarselt hoolduses käia, vajab samasugust regulaarsust hauaplats.

Nii sündiski lause, mis kuulub tavaliselt panganduse või ravimifirmade reklaami: "NB! Juhime tähelepanu, et pinnasevahetus ei hoia ära uue umbrohu tekkimist. Hauaplats vajab pidevat hooldust ka peale pinnasevahetust, et aja jooksul tekkivad umbrohud regulaarselt eemaldada. Taimed hakkavad taas kasvama pinnasele sattuvatest seemnetest (vaher, siniliiliad, sõnajalad, võililled) ja risoomitükkidest (orashein, piibelehed jmt). Lõpliku tulemuse püsimajäämine sõltub palju ümbritsevast keskkonnast ning hauahoolduse regulaarsusest" 🙂.

Geotekstiilist läbikasvanud siniliilia
Geotekstiilist läbikasvanud jonnakas siniliilia

Ümbritsev tähendabki seda, et vaher langetab seemneid (nn vahtraninad), mis vajavad väga lühikest idanemisaega, kuuselt tulevat okkad, mis killustiku vahel hakkavad huumust tekitama, võililledelt lendavad tuulega seemned ka hauaplatsidele. Seega tulemus ei ole püsiv. See on loodus. Õigete võtetega saab tulemust pikemaajaliselt hoida, aga mitte miski ei takista umbrohul kasvamist.

Hauaplatsi hooldamisse tulebki suhtuda nagu koduaeda, kus isegi läbikaevatud pinnasest hakkab ikka ja jälle umbrohtu kasvama või äsjaniidetud muru vajab taas nädala pärast uut niidukiringi. Parimal juhul hoiab paigaldatud geotekstiil ära pinnasest altpoolt tuleva umbrohu, aga mitte miski ei takista seemnetel kohevasse pinnasesse pesa teha, lähenedes hauaplatsile salakavalalt pealtpoolt. Kahe peaga lohe on siinkohal naat, sest tema paljuneb nii risoomi kui ka seemnetega - raiud ühe pea maha, kasvab kaks asemele.

Kuidas siis satub lisaks lindudele ja tuulele veel seemneid pinnasesse? Eriti salakaval viis seemnetel mittesobivatesse kohtadesse sattuda on kalmistu vahekäikude trimmerdamise käigus. Iseenesest on vahekäikude trimmerdamine äärmiselt tänuväärne tegevus, aga selle käigus lendab paratamatult heinatükikesi ka hauaplatsidele. Ja mitte ainult heina, vaid seemneid, risoomitükikesi jmt. Killustikuga täidetud hauaplatsil pole kohe alguses väga palju võimalust, et seemned saaks kinnituda, aga huumus tekib ka kivide vahele tegelikult kiiresti. Nii et kui ühest 6 tuhande seemnega maltsast lendab trimmerdamise käigus hauaplatsile kasvõi mõnigi seeme, siis midagi ikka hakkab kasvama. Õnn on see, et need pealtpoolt tulevad taimed saab regulaarse hoolduse käigus eemaldada ning ei vaja järjekordset pinnasevahetust.

Aga on siiski üks taim, mis muuhulgas on eriti kuri ka geotekstiili suhtes. See on osi. See taim tuleb isegi paksust materjalist läbi ja ainus lahendus on maapinna lupjamine enne geotekstiili paigaldamist. Kahjuks me ei tea kunagi ette, kas konkreetses kohas on osja leviala või mitte, seega pole ka lupjamist harrastanud. Kui aga klient on platsi ümbruses näinud osja kasvuala, siis on suhteliselt kindel, et seesama taim hakkab ka tulevikus tüütama. Ehk siis osi on kolme peaga lohe - paljuneb seemnete ja risoomiga ja geotekstiil teda ära ei hoia.

Mõnikord on risoomitükid (eriti orasheina, naadi ja ka osja omad) juba karjääris liiva sees ning silmaga neid ei näe. Meie oleme püüdnud valida karjäärid, kus liiv ei jää seisma ning ka see aitab juba ühte komponenti rohkem välistada. Ja regulaarse hooldusega saame ka alati aidata. Mõnikord saab käia ise, aga meie läheme alati kokkulepitud sagedusega. Telli hauahooldus esilehelt!