Meie prioriteet on pakkuda kvaliteeti, kuid igapäevatöös tuleb ette üksikuid juhtumeid, mis paneb esimeses järjekorras ahhetama ning seejärel sügavalt põhjustele ja lahendustele mõtlema.
Üks üllatavamaid lugusid juhtus Raasiku kalmistu hauaplatsil, millele tegime uuenduskuuri kuu aega tagasi.

Pistelist järelkontrolli tegema minnes, võttis avanev vaatepilt ka meie töötaja sõnatuks - mullamutt oli hauaplatsi ning hauakivi äärtesse ajanud lugematul hulgal mullahunnikuid.
Kalmistuvahiga vesteldes selgus, et mutiprobleem on neil läbiv teema, kuid meie jaoks oli see ehitust teostades teadmata mure.

Mullahunnikud olid tekkinud piirde äärde, kus geotekstiili servad olid tava ehituspraktika alusel kivide najale püsti tõstetud. Siin saime ka meie väga vajaliku õppetunni - oskame nüüd juba ennetavalt kalmistuvahilt või kliendilt sellise probleemi kohta küsida ning saame ehituse teostada erilahendusega, kus geotekstiil paigaldatakse juba hauapiirde alla.
Ka teine lugu juhtus alles hiljuti, kui sattusime aasta tagasi täiesti uue ilme saanud hauaplatsile.


Hauaplats oli erinevate taimede poolt suures osas üle võetud ja mida oleme ise regulaarselt hooldanud. Esimene tähelepanek oli, et hauaplatsi ümbrus on väga heina kasvanud. See annab alust arvata, et taimede seemned on tuulega hauaplatsile jõudnud. Teise variandina torkas pähe mõte, et ehk on lindude noka vahelt seemneid või idusid värskele pinnasele sattunud.

Lähemal vaatlusel selgus, et ka liiva kogus on platsil suurenenud. See teooria kinnitust siiski ei leidnud, sest nii kalmistuvaht kui ka klient ütlesid, et nemad pole liiva lisanud. Küll aga oli liivatase võrreldes eelmise hoolduse järgselt tehtud fotodel nähtuga oluliselt kõrgem. Loogiliselt võttes oleks umbrohule kõige reaalsem põhjendus just lisatud liiv, see ei pruukinud puhas olla ja seeläbi pääsesid umbrohud hauaplatsile. Antud juhul ei saanudki me kindlaks teha, mis oli konkreetse juhtumi põhjus, aga soovitusena saame öelda, et alati hauaplatsi korrastamas käies, tuleb ära korrastada ka hauaplatsi ümbrus ning võimalusel külastada surnuaeda taimede tolmlemisele eelneval ajal tihedamalt. Lisaks soovitame renoveeritud hauale ise pinnakatet (liiva/killustikku) mitte lisada.
Õnneks on sellised eriskummalised juhtumid siiski väga haruldased ning tänu nendele saime olulise õppetunni. Sellest tulenevalt saame veelgi tähelepanelikumad olla, mis aitab meil jätkuvalt parimat kvaliteeti ja järelteenindust pakkuda.