Blogi

Terevisioon 17.06.2020

Käisime Terevisioonis rääkimas Eesti ilusatest, erilistest ja liigirikastest kalmistutest. Nad kõik on isemoodi ja külastamist väärt kaunid rohealad. Head järelevaatamist!


Milline on Eesti kalmistute seisukord?

Hiljaaegu lahvatas Eesti ühes väikelinnas skandaal – kalmistuvaht sai ähvardusi, kuna pani surnuaeda sadadele hooldamata haudadele meeldetuletuse, et hauaplats on vaja korrastada. Uurime, milline on Eesti kalmistute üldine seisund, kelle kohustus on hauaplats korras hoida ja kuidas seda teha, kui puudub võimalus kalmistule minna.


Ringvaade 01.04.2020

Kuna inimestel on kästud kodus olla, siis on hoogu saamas uus teenus: hauaplatside koristamine. Hannes Hermaküla käis koos vabatahtliku Janeli Jallaiga võhivõõra inimese hauda riisumas ning seal küünlaid süütamas.

Vahva klient proua Renna, usin abiline Janeli ja ettevõtte kaasasutaja Gerli räägivad, miks on teenust vaja ja kuidas töö käib. Head vaatamist!


Marju Kõivupuu: Me ei ela ammu enam nii, et piirkonnas, kus sünnime, elame ka oma ülejäänud elu

Miks surnuaedadel käies näeme sageli hooldamata haudu, kus kasvab hein ja jäävad koristamata maha kukkunud puulehed. Sellele ja teistele küsimustele vastab Tallinna ülikooli õppejõud, etnoloog ja Eesti matusekombestiku uurija Marju Kõivupuu.


Kevadiste aiatoimetuste keskel tasub mõelda ka kalmistukülastusele

Kalmistu on läbi aegade olnud püha koht ning surnuaial käimine kuulunud meie tähtsamate toimetuste hulka. Korras hoitud haua ja süüdatud küünaldega oleme saanud näidata hoolimist lahkunute vastu ning hoida nendega seeläbi sidet. Kuigi meie kalmistukultuur on endiselt hea, võib siiski vastu kevadet märgata palju unarusse jäänud haudu. Miks see nii on ja kuidas olukorda parandada?