Blogi

Mis need kollased sildid on? 14.09.2020

Sügis on tavapäraselt aeg, mil ruumipuuduses kalmistud hakkavad otsima võimalusi matmispaikadeks ruumi juurde saada. Protsess võib kalmistuti erineda, aga enamasti käib selliselt, et sügisel vaadatakse üle kogu kalmistu ning tähistatakse hauad, mis on hooldamistunnusteta.


Kas hooldusvaba hauaplatsi on üldse olemas?

13.08.2020

Järjest enam jõuab meieni renoveerimispäringuid. Kuigi kodulehele me veel sellest midagi kirjutanud ei ole, oleme suve jooksul siiski paarikümnele hauaplatsile täiesti uue ilme andnud. Kõige tavalisem vajadus on vana pinnasetäite utiliseerimine ning uue liiva või graniitkillustiku viimine hauaplatsile. Et umbrohi ei hakkaks uuest täitest liiga kiiresti läbi kasvama, paneme selle alla alati ka geotekstiili, mis siiski ei hoia ära täielikku rohtumist, kuid paar aastat on kindlasti abiks. Umbrohu seemned jõuavad haudadele ka tuulega ning lindude noka vahel, nii et varem või hiljem tuleb taas pinnakattematerjal välja vahetada.


Miks kasutada hauaplatside korrastamisel kellegi abi? 13.07.2020

Kui me algselt tulime kalmistuhooldusteenuste platvormi ideega välja, mõeldes, et suurim kasu teenusest on klientidel, kes elavad kalmistust kaugel või kellel tervis ei luba endal käia, on nüüdseks kogemusega lisandunud terve hulk põhjuseid, miks ikkagi kasutada hauaplatside hooldamisel teiste abi. Mõnes mõttes on seda ju kogu aeg tehtud, lihtsalt tööd jagatakse ära suguvõsas ning koordineeritakse omavahel, kes läheb ja mida vaja teha. Kurb tõde on aga ka see, et sageli selgub meie saadetud fotodelt, et need, kellele kohustus jäi, pole isegi aastaid kalmule jõudnud. Toome välja mõned tähelepanekud tulenevalt meie kogemusest.


Terevisioon 17.06.2020

Käisime Terevisioonis rääkimas Eesti ilusatest, erilistest ja liigirikastest kalmistutest. Nad kõik on isemoodi ja külastamist väärt kaunid rohealad. Head järelevaatamist!


Marimell proovimas hauaplatside hooldaja tööd 18.06.2020

Blogija Meelis Tomson käis meiega koos toimetamas Rannamõisa kalmistul. Videost saate näha mismoodi vormistada tellimust, kuidas toimub hauaplatside hooldamine ning millist tulemust oodata.


Milline on Eesti kalmistute seisukord?

Hiljaaegu lahvatas Eesti ühes väikelinnas skandaal – kalmistuvaht sai ähvardusi, kuna pani surnuaeda sadadele hooldamata haudadele meeldetuletuse, et hauaplats on vaja korrastada. Uurime, milline on Eesti kalmistute üldine seisund, kelle kohustus on hauaplats korras hoida ja kuidas seda teha, kui puudub võimalus kalmistule minna.Ringvaade 01.04.2020

Kuna inimestel on kästud kodus olla, siis on hoogu saamas uus teenus: hauaplatside koristamine. Hannes Hermaküla käis koos vabatahtliku Janeli Jallaiga võhivõõra inimese hauda riisumas ning seal küünlaid süütamas.

Vahva klient proua Renna, usin abiline Janeli ja ettevõtte kaasasutaja Gerli räägivad, miks on teenust vaja ja kuidas töö käib. Head vaatamist!


Marju Kõivupuu: Me ei ela ammu enam nii, et piirkonnas, kus sünnime, elame ka oma ülejäänud elu

Miks surnuaedadel käies näeme sageli hooldamata haudu, kus kasvab hein ja jäävad koristamata maha kukkunud puulehed. Sellele ja teistele küsimustele vastab Tallinna ülikooli õppejõud, etnoloog ja Eesti matusekombestiku uurija Marju Kõivupuu.


Kevadiste aiatoimetuste keskel tasub mõelda ka kalmistukülastusele

Kalmistu on läbi aegade olnud püha koht ning surnuaial käimine kuulunud meie tähtsamate toimetuste hulka. Korras hoitud haua ja süüdatud küünaldega oleme saanud näidata hoolimist lahkunute vastu ning hoida nendega seeläbi sidet. Kuigi meie kalmistukultuur on endiselt hea, võib siiski vastu kevadet märgata palju unarusse jäänud haudu. Miks see nii on ja kuidas olukorda parandada?