Blogi

Suur restaureerimisprojekt Siselinna kalmistul

05.09.2023

Augusti viimasel päeval saime lõpuks valmis näitlejate Theodor Altermanni ja Karl Jungholzi hauaplatsi restaureerimise. Tööd kestsid 2 nädalat ning kaasatud olid mitmed eksperdid. Kalmistulkäimise tegelikust tähendusest

Gerli Palgi arvamusartikkel 01.08.2023

Gerli Palgi
Gerli Palgi, Gratitude Services kaasasutaja

Juba aastaid räägitakse, kuidas noored ei taha enam kalmistul käia. Tegelikult on see tänaseks jõudnud ka selleni, et isegi vanemad ent tööealised inimesed on kalmistulkäimise lükanud kõige viimaste toimingute hulka nimekirjas. Ammugi ei leita aega kalmistul aja maha võtmiseks. Aga elu ise sunnib aega maha võtma.


Kuidas me oleme jõudnud ravimiärisse ehk enne ravimi tarvitamist palume tutvuda pakendi infolehega

15.05.2023

Olles mitu aastat tegelenud hauaplatside hooldamise ja ka ehitamisega (renoveerimisega), saame kogu aeg aina kogenumaks. Ei ole üldse haruldane, et värskelt renoveeritud hauaplatsil kasvab juba paari kuu pärast umbrohi. Tunnistame ausalt, oleme ka ise olnud vaatepildist šokis, sest geotekstiil on ju paigaldatud ja kõik peaks olema justkui korras. 98% juhtudest ongi geotekstiiliga kõik korras, aga aina enam saab selgeks, et värskelt vahetatud pinnase umbrohuvabana püsimine sõltub sellest, mis toimub hauaplatsi ümbruses. Kunagi arvasime ise ka võhikutena, et liivavahetus peaks tagama järgmised 4-5 aastat muretut suhtumist, aga tõsiasi on see, et nii see ei ole. Nii, nagu enda tervise eest tuleb hoolt kanda või isegi tuttuue autoga regulaarselt hoolduses käia, vajab samasugust regulaarsust hauaplats.

Osi, mis kasvab läbi geotekstiili peale hauaplatsi pinnasevahetust

Mida kalmistul käies kindlasti teadma peaks

Artikkel ilmus Maalehe veebis 04.05.2023

Eesti suurima hauahooldusettevõttena tunneme vastutust jagada kalmistutel kombeks olevate tavade kohta rohkem juhiseid, kui keskmine kalmistukülastaja teab. Me räägime teemadest, millest enamasti ei räägita ja millest palju ei teata, aga mille teadmine annab võimaluse lugupidavalt ja hoolikalt Eesti kalmistuid korras hoida. On ju kalmistud meie kultuuriloo osa.


Mille poolest kevadine hauahooldus on eriline?

03.05.2023

Kas kevadise hauahooldusega kiirustada või hoopis kannatada? Mis juhtub hauaplatsil juba nädalaga? Neist teemadest kirjutamegi väikeses artiklis.

Kevadine kalmistu

Gerli Palgi: Eesti on üks neist riikidest, kus saab ettevõtte asutatud kahe minutiga

14.02.2023

Gerli Palgi, Gratitude Services
Gerli Palgi, Gratitude Services kaasasutaja

Koostöös Töötukassa ja Delfiga sündis Gratitude Services tegemistest ning ettevõtlusega alustamisest väike videolugu. Intervjuu meie kaasasutaja Gerli Palgiga.


Kellele ja miks tegime teenuse "Pikaajaline hauahooldus"

15.01.2023

Juba üsna algusaegadest peale on meie käest küsitud hauahoolduslepinguid 5 või 10 aastaks. Olime pikalt olukorras, kus ei teadnud, kuidas seda teenust oleks hea pakkuda. Eelmise aasta detsembris jõudsime aga lõpuks uhkusega lahenduseni ning oleme ainus ettevõte Eestis, kes on piisavalt usaldusväärne, et pakkuda pikaajalist hauahooldust. Teenus ise on aga küllaltki eriline. Rohkem saab selle eripäradest lugeda postitusest. 


Käisime Prillitoosi saates kalmistute kaardistamisest rääkimas

02.10.2022

Gratitude Services asutajad Allan Selirand ja Gerli Palgi (paremal) koos Reet Linnaga

Käisime augusti lõpus koos Reet Linna ja Prillitoosiga Tallinna Siselinna kalmistul jalutamas ning saade jõudis eetrisse 02.10.2022. Kuigi igapäevaselt tegeleme tõesti hauaplatside korrastamisega ning selleks on meil suure südamega meeskond, töötame paralleelselt ka visiooniga, et Eesti kultuuripärand säiliks ja kalmistud saaks kaardistatud igas riigis, kuhu meil on jõudu minna. Vaata, mida põnevat rääkisime ning nägime alates 19’25 


"Su rüppe heidan unele, mu püha Eestimaa" - Gerli Palgi arvamusartikkel matmiskultuurist

Gratitude Services asutaja Gerli Palgi

Kas olete kunagi mõelnud, mis saab siis, kui maine teekond saab läbi, kui kõik tegemised on tehtud ja keha annab alla? Kas te soovite kohta, kus teid saab mälestada? Ja mis veel olulisem, kui teie seda ei soovi, mis saab nendest lähedastest, kes seda kohta lausa vajavad?


Millised taimed sobivad kalmistule?

Dekoratiivtaimed kalmistul

Kalmistule taimede valimine on teinekord päris keeruline ettevõtmine, sest kalmistute pinnas on küllaltki toitainevaene ja ka valgusest jääb sageli puudu. Panime kirja mõningad nõuanded, mis haljastustöid võiksid lihtsustada ja tõime välja valiku taimi, mis sobivad kalmistukeskkonda nagu valatult.


Mida silmas pidada hauaplatsil pinnast vahetades?

Õhuke pinnakate ning alusmaterjaliks kile

Hiljuti köitis meie tähelepanu hauaplats, mille pinnaseid eraldavaks materjaliks oli valitud must kile. Liivakiht, mis platsi kattis, oli väga õhuke ning samblast tugevalt läbi kasvanud. Sellest tulenevalt otsustasime jagada soovitusi pinnase vahetamise osas ning selgitada, millised on kalmistutel kasutatavate pinnakatte eraldamise materjalide kasutegurid ja milline neist  kalmistukeskkonda paremini sobib.


Keskkonnasõbralikke nõuandeid kahjuri- ja taimetõrjeks kalmistul

Sipelgate transport / Foto: Kristina Kravets

Järjest sagedasemalt küsitakse meie käest renoveerimis- või hauahooldusteenust tellides taime- ja kahjurimürkide kohta. Võtsime kätte ja uurisime täpsemalt järele, kas ja mida tohib kasutada nii, et linnade kõige elurikkam keskkond ei saaks kahjustada. Järgnevalt anname mõned keskkonnasõbralikud näpunäited kahjurite ja taimede tõrjeks. Hoiame oma rahva kultuuripärandit.


Kallaste vana kalmistu

Kallaste vana kalmistu värav / Foto: Marlen Lillenberk

Tutvustame teile Peipsi ääres väikeses Kallaste linnas asuvat vanausuliste kalmistut, mis on kahtlemata piirkonnale iseloomulik näide. Sellel rahupaigal on säilinud ajaloolised matused, hauatähised- ja hauapiirded, planeering ning imekaunis kalmistuvärav.


Eriskummalised lood kalmistul

Üllatuskülaline kalmistul

Meie prioriteet on pakkuda kvaliteeti, kuid igapäevatöös tuleb ette üksikuid juhtumeid, mis paneb esimeses järjekorras ahhetama ning seejärel sügavalt põhjustele ja lahendustele mõtlema. Kes ja mis meid siis üllatab?


Kuidas ehitada pesubetoonist hauapiiret ning teostada liivavahetust?

Pesubetoonist hauapiire / Foto: Erakogu

Varasemalt kirjutasime sellest, millised elemendid kujundavad renoveerimise hinna. Sel korral kirjutame täpsemalt lahti, kuidas üks pesubetoonist hauapiirde ehitus käib.


Kas me oleme paindumatud? Ehk miks ei saa hauaplatsi ehitustöid kellegagi kahasse teha

03.08.2022

Hauaplatsi pooleliolev ehitus / Foto: Erakogu

Aeg-ajalt jõuab meieni ikka mõni soov, kus inimesel endal juba valmisostetud mõni ehitusmaterjal ja soov, et me sellest ehitaks hauaplatsile piirded. Kuna renoveerimistööd on kulukad, soovitakse samamoodi mõnikord hoida kulusid kokku selle arvelt, et meie alustame tööd ja lõpetamine jääb kellelegi teisele. Teinekord on ka vastupidine soov - tellija on valmis ära tegema ettevalmistuse ning meie ehitame piirde ja viime uue pinnasetäite (liiv või graniitkillustik). Oleme paaril korral tulnud sellistele palvetele vastu, aga tegelikkuses tekib olukorrast rohkem probleeme kui kasu ja seda kõigile osapooltele. Toome järgnevalt välja, miks kellegagi kahasse tööde tegemine on keeruline:


Kalmistupühad augustis 2022

Kullamaa kalmistu / Foto: Mirjam Kruusmaa

02.08.2022

Suvel tähistatakse kalmistupühi ja kuigi paljudel kogudustel toimuvad need juunis-juulis, siis nii mõnigi kogudus tähistab surnuaiapühi ka augustis.

Marju Kõivupuu meenutas ühes artiklis, kuidas tema oli lapsena surnuaiapühade ajal oma mammaga kalmistul käinud ning räägib pikemalt, kust on meile üldse kalmistupühade pidamise traditsioon tulnud.

Augusti surnuaiapühad:


Lihtsad soovitused hauaplatsi hoolduseks

01.08.2022

Suvelilled ja umbrohi / Foto: Mirjam Kruusmaa

Soojadel suvepäevadel on mõnus teha toimetusi värskes õhus, kas siis askeldada aiamaal, rohida lillepeenart või siis korda teha lähedase hauaplats. Jagame omast kogemusest paar soovitust, mis teeb hauahoolduse lihtsamaks ja mugavamaks.


Rohuneeme kalmistu / Foto: Mirjam Kruusmaa

Rohuneeme kalmistu

Kaugel Viimsi poolsaare tipus on armas Rohuneeme kalmistu. Pisike kalmistu, mille südames asub väike heleroheline puidust kabel. Kabelis toimub iga kuu esimesel pühapäeval armulauaga jumalateenistus. 


Juuli uudiskiri

15.07.2022

Armsad kliendid,

Julia ETV+ stuudios / Foto: erakogu

Kuna suvi on aeg, mil paljud teist saavad ka ise võimaluse kalmistul käia, anname omalt poolt kaasa mõningad näpunäited. Lisaks on meil olnud erinevaid esinemisi ja artikleid, mida saate vaadata-kuulata uudiskirja lõpus. Head lugemist! 😊


Meie väljakutsed 2022 suvel

05.07.2022

Suurekskasvamisel on omad plussid, aga loomulikult ka miinused. Selles artiklis räägime pisut töö köögipoolest ja väljakutsetest, mida erakordne suvi on kaasa toonud😊.


Kellele kuulub kalmistu ja mida peaks iga eestlane teadma?

04.07.2022

Kihnu kalmistu / Foto: Mirjam Kruusmaa
  • Paljud inimesed peavad hauaplatsi enda omaks
  • Tegevused kalmistul ja ka urni koduaeda mattes tuleb läbi mõelda

Kuna suhtleme igapäevatöös pidevalt kõigi Eesti kalmistuvahtide ja koguduse juhtidega, siis näeme, milliste probleemidega pistavad rinda nii kalmistud ise kui ka tavalised inimesed, kelle kohustuste hulka kuulub lähedaste hauaplatside eest hoolitsemine.


Hawaii kalmistu

Hawaii kalmistud ja matusekombed

30.06.2022

Tänapäeval on Hawaii matused segu vanadest polüneesia ja uutest läänelikest tranditsioonidest. Enamasti on matus lahkunu elu tähistamise üritus. Matustel räägitakse naljakaid lugusid, kohati isegi veidi piinlike ning naer matustel pole kuidagi kohatu.


Meie armas Julia külastas ETV+ saadet "Suvine Horisont"

Gratitude Services regiooni ärijuht Julia Eigird (vasakul)

21.06.2022

Mõeldes meie venekeelsetele klientidele, käis Julia ETV+ saates "Suvine horisont". Räägiti valdkonna läbipaistvuse vajalikkusest ning üldiselt meie ettevõtte visioonist.


Gratitude Services käis Terevisioonis!

Gratitude Services asutaja Gerli Palgi

26.05.2022

26. mai hommikul rääkis meie Gerli ETV Terevisioonis müstilistest juhtumitest kalmistutel! Mida varesed kalmistutel teha armastavad? Millised on kõige salapärasemad kalmistud Eestis?


Esimene küünlakuller Eestis

02.05.2022

Gratitude Services logoga küünlad

Paar korda aastas suuremate pühade ajal täituvad kalmistud õrna küünlakumaga, et meenutada meie seast lahkunud lähedasi. Paljud saavad kalmistutel käia ise, kuid on ka neid, kellel kas tervis või vahemaa on takistuseks. Neile olemegi abiks meie - 2019. aastal meedia ja klientide poolt küünlakulleriks nimetatud ettevõte Gratitude Services.


Kalmistukultuurist ja Gratitude Services missioonist

12.04.2022

hauad korda
Teeme hauad korda!

Baltikumi suurima teenuseosutajana tunneme järjest suuremat vastutust Eesti kalmistukultuuri hoidmise ja arendamise eest. Selle nimel, et Eestis saaksid hauad korda, töötab meil igapäevaselt 14 inimest ning lisaks pakub abi 35 suure südamega teenuseosutajat kõikjal Eestis. Lätis alustame sel kevadel 4 inimesega.


Millega peaks arvestama hauaplatside kujundamisel ning renoveerimisel?

Tuhandeid hauaplatse näinuna ning nende tervikrenoveerimisele mõelnuna, oleme kokku puutunud päris paljude erinevate, ent korduvate teemadega. Enamust neist on võimalik siiski ette näha juba hetkel, mil asutakse hauaplatsile uut ilmet andma. Selles postituses käsitlemegi segadust platside mõõtmetega ning mida ja miks me soovitame, kui jutuks tuleb hauaplatsi kujundamine.

Loe edasi
Milline on usaldusväärne teenusettevõte?

Isiklikust kogemusest erinevate teenuste ostmisel viimase nädala jooksul suisa kolmel korral sündis mõte kirjutada sellest, milline on usaldusväärne teenusettevõte ja kuidas veenduda, et tegemist on ausa ning arusaamatuste korral mitte peitu pugeva ettevõttega.


Kummalised lood kalmisturegistris

Eestis on õnneks olemas mingilgi kujul kalmistu- ja maetute register, aga oi-oi kui sageli kohtame seal vigu. Mõned vead on lõbusamad, aga mõnede avastamine vajab küllaltki vilunud silma ja oskuslikku otsimist. Oleme palju juurelnud selle üle, kuidas need apsakad ikkagi juhtuvad. Näiteks on ühel Tallinna-lähedasel kalmistul justkui ühele asukoha koordinaadile maetud mitusada inimest. Lähed heas usus kohale ja mida ei ole – otsitav nimi.


Kokkuvõtvalt meie esimesest tegevusaastast

Postimees 13.10.2020

Gerli Palgi, Gratitude Services kaasasutaja

Kui me umbes poolteist aastat tagasi mõtlesime ettevõttele nime ja soov oli väljendada rahvusvaheliselt mõistetavas keeles tänulikkust inimestele, keda meie seas enam ei ole, saigi väljavalituks Gratitude Services. Aga siis ei olnud meil aimugi, et tegelik tänulikkus jõuab meieni hoopis läbi klientide, kellel endal erinevatel põhjustel kalmistule keeruline minna ja kelle mure me lahendame. Kuigi ettevõtte asutamine ei ole kunagi kerge ja sellega kaasneb nii unetuid öid kui pisaraid, on meie armsate klientide tänusõnad ja korduvad tellimused edasiviivaks jõuks. Aitäh ja sügav kummardus Teile! Väike tagasivaade ja ka mõtted tulevikuks on kirjas Postimehe artiklis.


Pisut kalmistute prügimajandusest

Olles nüüdseks külastanud mitutsada Eesti surnuaeda, on tekkinud vajadus rääkida prügist. Ei ole ka meie ökoloogiliselt puhta jalajäljega, seega ei saa sõna võtta teemal, et küünlad peavad olema biolagunevad jne. Loomulikult võiksid. Aga tasapisi liigume selles suunas, et otsida lahendusi kalmistu jäätmemajanduse parandamise osas. Esimene samm on pakkuda klientidele kalmulaternaid, et küünlad ei jääks kalmistul tuule ning lindude meelevalda. Teine samm, mida praktiseerime, on korduvkasutatavad kotid prügi tarbeks. Mis meile siis Eesti kalmistutel silma on torganud?


Miks hauaplatsi renoveerimine on nii kallis?

Mõne aja tagant kerkib see küsimus klientides ikka ja jälle esile. Tuleb tunnistada, et alguses tekitas meil endilgi samasuguseid emotsioone ning küsimusi. Tegelikult oleks üldse tahtnud kirjutada pealkirjaks - "MÜÜT nr 1 - Hauaplatsi renoveerimine on kallis". Aga päris müüt see ei ole. Seetõttu panemegi kirja, millest koosneb hauaplatsi renoveerimine, kuhu läheb aeg, milliseid tegevusi renoveerimise käigus peab tegema ja miks siis ikkagi Sininõmme või Uulu kalmistule ei saa liiva juurde viia 20 euroga? Liiv ju ei maksa midagi.


Mis need kollased sildid on?

Pikalt hooldamata hauaplats

Sügis on tavapäraselt aeg, mil ruumipuuduses kalmistud hakkavad otsima võimalusi matmispaikadeks ruumi juurde saada. Protsess võib kalmistuti erineda, aga enamasti käib selliselt, et sügisel vaadatakse üle kogu kalmistu ning tähistatakse hauad, mis on hooldamistunnusteta.


Kas hooldusvaba hauaplatsi on üldse olemas?

05.08.2020

Pikalt hooldamata hauaplats

Järjest enam jõuab meieni renoveerimispäringuid. Kuigi kodulehele me veel sellest midagi kirjutanud ei ole, oleme suve jooksul siiski paarikümnele hauaplatsile täiesti uue ilme andnud. Kõige tavalisem vajadus on vana pinnasetäite utiliseerimine ning uue liiva või graniitkillustiku viimine hauaplatsile. Et umbrohi ei hakkaks uuest täitest liiga kiiresti läbi kasvama, paneme selle alla alati ka geotekstiili, mis siiski ei hoia ära täielikku rohtumist, kuid paar aastat on kindlasti abiks. Umbrohu seemned jõuavad haudadele ka tuulega ning lindude noka vahel, nii et varem või hiljem tuleb taas pinnakattematerjal välja vahetada.


Miks kasutada hauaplatside korrastamisel kellegi abi?

Vajalikud tööriistad kalmistul

Kui me algselt tulime kalmistuhooldusteenuste platvormi ideega välja, mõeldes, et suurim kasu teenusest on klientidel, kes elavad kalmistust kaugel või kellel tervis ei luba endal käia, on nüüdseks kogemusega lisandunud terve hulk põhjuseid, miks ikkagi kasutada hauaplatside hooldamisel teiste abi. Mõnes mõttes on seda ju kogu aeg tehtud, lihtsalt tööd jagatakse ära suguvõsas ning koordineeritakse omavahel, kes läheb ja mida vaja teha. Kurb tõde on aga ka see, et sageli selgub meie saadetud fotodelt, et need, kellele kohustus jäi, pole isegi aastaid kalmule jõudnud. Toome välja mõned tähelepanekud tulenevalt meie kogemusest.


Terevisioon 17.06.2020

Gerli Palgi, Gratitude Services kaasasutaja

Käisime Terevisioonis rääkimas Eesti ilusatest, erilistest ja liigirikastest kalmistutest. Nad kõik on isemoodi ja külastamist väärt kaunid rohealad. Head järelevaatamist!


Marimell proovimas hauaplatside hooldaja tööd 18.06.2020

Blogija Meelis Tomson käis meiega koos toimetamas Rannamõisa kalmistul. Videost saate näha mismoodi vormistada tellimust, kuidas toimub hauaplatside hooldamine ning millist tulemust oodata.


Milline on Eesti kalmistute seisukord?

Eesti Ekspress 03.06.2020

Surnuaed, Kambja kalmistu

Hiljaaegu lahvatas Eesti ühes väikelinnas skandaal – kalmistuvaht sai ähvardusi, kuna pani surnuaeda sadadele hooldamata haudadele meeldetuletuse, et hauaplats on vaja korrastada. Uurime, milline on Eesti kalmistute üldine seisund, kelle kohustus on hauaplats korras hoida ja kuidas seda teha, kui puudub võimalus kalmistule minna.


Ringvaade 01.04.2020

Kuna inimestel on kästud kodus olla, siis on hoogu saamas uus teenus: hauaplatside koristamine. Hannes Hermaküla käis koos vabatahtliku Janeli Jallaiga võhivõõra inimese hauda riisumas ning seal küünlaid süütamas.

Vahva klient proua Renna, usin abiline Janeli ja ettevõtte kaasasutaja Gerli räägivad, miks on teenust vaja ja kuidas töö käib. Head vaatamist!


Marju Kõivupuu: Me ei ela ammu enam nii, et piirkonnas, kus sünnime, elame ka oma ülejäänud elu

Eesti Päevaleht 09.04.2020

Miks surnuaedadel käies näeme sageli hooldamata haudu, kus kasvab hein ja jäävad koristamata maha kukkunud puulehed. Sellele ja teistele küsimustele vastab Tallinna ülikooli õppejõud, etnoloog ja Eesti matusekombestiku uurija Marju Kõivupuu.


Kevadiste aiatoimetuste keskel tasub mõelda ka kalmistukülastusele

Maaleht 09.04.2020

Tartu Raadi kalmistu, surnuaed

Kalmistu on läbi aegade olnud püha koht ning surnuaial käimine kuulunud meie tähtsamate toimetuste hulka. Korras hoitud haua ja süüdatud küünaldega oleme saanud näidata hoolimist lahkunute vastu ning hoida nendega seeläbi sidet. Kuigi meie kalmistukultuur on endiselt hea, võib siiski vastu kevadet märgata surnuaedadel palju unarusse jäänud haudu. Miks see nii on ja kuidas olukorda parandada?