Blogi

Esimene küünlakuller Eestis

02.05.2022

Gratitude Services logoga küünlad

Paar korda aastas suuremate pühade ajal täituvad kalmistud õrna küünlakumaga, et meenutada meie seast lahkunud lähedasi. Paljud saavad kalmistutel käia ise, kuid on ka neid, kellel kas tervis või vahemaa on takistuseks. Neile olemegi abiks meie - 2019. aastal meedia ja klientide poolt küünlakulleriks nimetatud ettevõte Gratitude Services.


Kalmistukultuurist ja Gratitude Services missioonist

12.04.2022

hauad korda
Teeme hauad korda!

Baltikumi suurima teenuseosutajana tunneme järjest suuremat vastutust Eesti kalmistukultuuri hoidmise ja arendamise eest. Selle nimel, et Eestis saaksid hauad korda, töötab meil igapäevaselt 14 inimest ning lisaks pakub abi 35 suure südamega teenuseosutajat kõikjal Eestis. Lätis alustame sel kevadel 4 inimesega.


Millega peaks arvestama hauaplatside kujundamisel ning renoveerimisel?

Tuhandeid hauaplatse näinuna ning nende tervikrenoveerimisele mõelnuna, oleme kokku puutunud päris paljude erinevate, ent korduvate teemadega. Enamust neist on võimalik siiski ette näha juba hetkel, mil asutakse hauaplatsile uut ilmet andma. Selles postituses käsitlemegi segadust platside mõõtmetega ning mida ja miks me soovitame, kui jutuks tuleb hauaplatsi kujundamine.

Loe edasi
Milline on usaldusväärne teenusettevõte?

Isiklikust kogemusest erinevate teenuste ostmisel viimase nädala jooksul suisa kolmel korral sündis mõte kirjutada sellest, milline on usaldusväärne teenusettevõte ja kuidas veenduda, et tegemist on ausa ning arusaamatuste korral mitte peitu pugeva ettevõttega.


Kummalised lood kalmisturegistris

Eestis on õnneks olemas mingilgi kujul kalmistu- ja maetute register, aga oi-oi kui sageli kohtame seal vigu. Mõned vead on lõbusamad, aga mõnede avastamine vajab küllaltki vilunud silma ja oskuslikku otsimist. Oleme palju juurelnud selle üle, kuidas need apsakad ikkagi juhtuvad. Näiteks on ühel Tallinna-lähedasel kalmistul justkui ühele asukoha koordinaadile maetud mitusada inimest. Lähed heas usus kohale ja mida ei ole – otsitav nimi.


Kokkuvõtvalt meie esimesest tegevusaastast

Postimees 13.10.2020

Gerli Palgi, Gratitude Services kaasasutaja

Kui me umbes poolteist aastat tagasi mõtlesime ettevõttele nime ja soov oli väljendada rahvusvaheliselt mõistetavas keeles tänulikkust inimestele, keda meie seas enam ei ole, saigi väljavalituks Gratitude Services. Aga siis ei olnud meil aimugi, et tegelik tänulikkus jõuab meieni hoopis läbi klientide, kellel endal erinevatel põhjustel kalmistule keeruline minna ja kelle mure me lahendame. Kuigi ettevõtte asutamine ei ole kunagi kerge ja sellega kaasneb nii unetuid öid kui pisaraid, on meie armsate klientide tänusõnad ja korduvad tellimused edasiviivaks jõuks. Aitäh ja sügav kummardus Teile! Väike tagasivaade ja ka mõtted tulevikuks on kirjas Postimehe artiklis.


Pisut kalmistute prügimajandusest

Olles nüüdseks külastanud mitutsada Eesti surnuaeda, on tekkinud vajadus rääkida prügist. Ei ole ka meie ökoloogiliselt puhta jalajäljega, seega ei saa sõna võtta teemal, et küünlad peavad olema biolagunevad jne. Loomulikult võiksid. Aga tasapisi liigume selles suunas, et otsida lahendusi kalmistu jäätmemajanduse parandamise osas. Esimene samm on pakkuda klientidele kalmulaternaid, et küünlad ei jääks kalmistul tuule ning lindude meelevalda. Teine samm, mida praktiseerime, on korduvkasutatavad kotid prügi tarbeks. Mis meile siis Eesti kalmistutel silma on torganud?


Miks hauaplatsi renoveerimine on nii kallis?

Mõne aja tagant kerkib see küsimus klientides ikka ja jälle esile. Tuleb tunnistada, et alguses tekitas meil endilgi samasuguseid emotsioone ning küsimusi. Tegelikult oleks üldse tahtnud kirjutada pealkirjaks - "MÜÜT nr 1 - Hauaplatsi renoveerimine on kallis". Aga päris müüt see ei ole. Seetõttu panemegi kirja, millest koosneb hauaplatsi renoveerimine, kuhu läheb aeg, milliseid tegevusi renoveerimise käigus peab tegema ja miks siis ikkagi Sininõmme või Uulu kalmistule ei saa liiva juurde viia 20 euroga? Liiv ju ei maksa midagi.


Mis need kollased sildid on?

Pikalt hooldamata hauaplats

Sügis on tavapäraselt aeg, mil ruumipuuduses kalmistud hakkavad otsima võimalusi matmispaikadeks ruumi juurde saada. Protsess võib kalmistuti erineda, aga enamasti käib selliselt, et sügisel vaadatakse üle kogu kalmistu ning tähistatakse hauad, mis on hooldamistunnusteta.


Kas hooldusvaba hauaplatsi on üldse olemas?

05.08.2020

Pikalt hooldamata hauaplats

Järjest enam jõuab meieni renoveerimispäringuid. Kuigi kodulehele me veel sellest midagi kirjutanud ei ole, oleme suve jooksul siiski paarikümnele hauaplatsile täiesti uue ilme andnud. Kõige tavalisem vajadus on vana pinnasetäite utiliseerimine ning uue liiva või graniitkillustiku viimine hauaplatsile. Et umbrohi ei hakkaks uuest täitest liiga kiiresti läbi kasvama, paneme selle alla alati ka geotekstiili, mis siiski ei hoia ära täielikku rohtumist, kuid paar aastat on kindlasti abiks. Umbrohu seemned jõuavad haudadele ka tuulega ning lindude noka vahel, nii et varem või hiljem tuleb taas pinnakattematerjal välja vahetada.


Miks kasutada hauaplatside korrastamisel kellegi abi?

Vajalikud tööriistad kalmistul

Kui me algselt tulime kalmistuhooldusteenuste platvormi ideega välja, mõeldes, et suurim kasu teenusest on klientidel, kes elavad kalmistust kaugel või kellel tervis ei luba endal käia, on nüüdseks kogemusega lisandunud terve hulk põhjuseid, miks ikkagi kasutada hauaplatside hooldamisel teiste abi. Mõnes mõttes on seda ju kogu aeg tehtud, lihtsalt tööd jagatakse ära suguvõsas ning koordineeritakse omavahel, kes läheb ja mida vaja teha. Kurb tõde on aga ka see, et sageli selgub meie saadetud fotodelt, et need, kellele kohustus jäi, pole isegi aastaid kalmule jõudnud. Toome välja mõned tähelepanekud tulenevalt meie kogemusest.


Terevisioon 17.06.2020

Gerli Palgi, Gratitude Services kaasasutaja

Käisime Terevisioonis rääkimas Eesti ilusatest, erilistest ja liigirikastest kalmistutest. Nad kõik on isemoodi ja külastamist väärt kaunid rohealad. Head järelevaatamist!


Marimell proovimas hauaplatside hooldaja tööd 18.06.2020

Blogija Meelis Tomson käis meiega koos toimetamas Rannamõisa kalmistul. Videost saate näha mismoodi vormistada tellimust, kuidas toimub hauaplatside hooldamine ning millist tulemust oodata.


Milline on Eesti kalmistute seisukord?

Eesti Ekspress 03.06.2020

Surnuaed, Kambja kalmistu

Hiljaaegu lahvatas Eesti ühes väikelinnas skandaal – kalmistuvaht sai ähvardusi, kuna pani surnuaeda sadadele hooldamata haudadele meeldetuletuse, et hauaplats on vaja korrastada. Uurime, milline on Eesti kalmistute üldine seisund, kelle kohustus on hauaplats korras hoida ja kuidas seda teha, kui puudub võimalus kalmistule minna.


Ringvaade 01.04.2020

Kuna inimestel on kästud kodus olla, siis on hoogu saamas uus teenus: hauaplatside koristamine. Hannes Hermaküla käis koos vabatahtliku Janeli Jallaiga võhivõõra inimese hauda riisumas ning seal küünlaid süütamas.

Vahva klient proua Renna, usin abiline Janeli ja ettevõtte kaasasutaja Gerli räägivad, miks on teenust vaja ja kuidas töö käib. Head vaatamist!


Marju Kõivupuu: Me ei ela ammu enam nii, et piirkonnas, kus sünnime, elame ka oma ülejäänud elu

Eesti Päevaleht 09.04.2020

Miks surnuaedadel käies näeme sageli hooldamata haudu, kus kasvab hein ja jäävad koristamata maha kukkunud puulehed. Sellele ja teistele küsimustele vastab Tallinna ülikooli õppejõud, etnoloog ja Eesti matusekombestiku uurija Marju Kõivupuu.


Kevadiste aiatoimetuste keskel tasub mõelda ka kalmistukülastusele

Maaleht 09.04.2020

Tartu Raadi kalmistu, surnuaed

Kalmistu on läbi aegade olnud püha koht ning surnuaial käimine kuulunud meie tähtsamate toimetuste hulka. Korras hoitud haua ja süüdatud küünaldega oleme saanud näidata hoolimist lahkunute vastu ning hoida nendega seeläbi sidet. Kuigi meie kalmistukultuur on endiselt hea, võib siiski vastu kevadet märgata surnuaedadel palju unarusse jäänud haudu. Miks see nii on ja kuidas olukorda parandada?